Głównym założeniem zawieszenia pneumatycznego jest poprawa parametrów trakcyjnych samochodu. Zwiększony komfort jazdy oraz możliwość załadowania większego ładunku to tylko nieliczne z wielu zalet takiego rozwiązania. Aktualnie jest uznawane za jedno z najlepszych zawieszeń na rynku.

Budowa zawieszenia pneumatycznego

W przeciwieństwie do standardowego zawieszenia hydraulicznego posiadającego amortyzatory olejowe, pracujące na bazie ciśnienia oleju w nich zawartego, w zawieszeniu pneumatycznym wykorzystywane są poduszki pneumatyczne. W przypadku wjechania na nierówność taka poduszka musi być odpowiednio wypełniona powietrzem, aby zniwelować odczucie wstrząsu. Oprócz tego takie zawieszenie składa się z kompresora, który osusza gaz oraz wtłacza go pod ciśnieniem do komór. Układ pneumatyczny potrzebuje również komputera oraz sensorów odpowiedzialnych za jego pracę. Do regulacji ciśnienia potrzebne są zbiorniki ciśnienia oraz zawory poziomujące.

Zasada działania poduszek pneumatycznych

Poduszki pneumatyczne składają się z komory wypełnionej sprężonym powietrzem oraz tłoka tocznego połączonego z osią pojazdu lub zintegrowanego z kolumną zawieszenia. Pomiędzy tymi dwoma elementami umieszczona jest gumowa tuleja. Aby zagwarantować trwałą i hermetyczną konstrukcję, tuleja zamontowana jest za pomocą pierścieni zaciskowych z wysokiej jakości stali. Wszystkie te elementy razem tworzą tak zwany „obszar aktywny” dla sprężonego powietrza. Elektroniczny moduł sterowania natomiast wykorzystuje dane wyjściowe (czujniki wysokości, czujnik przyspieszenia), aby obliczyć czy poduszkę pneumatyczną należy napompować czy spuścić z niej powietrze, aby uzyskać zadaną wysokość jazdy.

Zalety wykorzystania poduszek pneumatycznych

Oprócz głównego zastosowania, jakim jest zwiększony komfort jazdy, poduszki pneumatyczne mogą zmniejszać wrażliwość pojazdu na boczny wiatr. W przypadku jazdy z ładunkiem poprawiają stabilność pojazdu. Dzięki temu, że indywidualnie można regulować ciśnienie w sprężynie powietrznej, poduszka pneumatyczna pozwala na optymalne ustawienie wysokości zawieszenia. Możliwa jest również zoptymalizowana geometria zawieszenia także pod obciążeniem. Poduszki pneumatyczne stają się coraz częściej używane w samochodach kempingowych. Umożliwiają one poziomowanie kampera, na przykład podczas postoju na nierównej powierzchni.

Comments are closed.

iemakessupper.com zobacz wiecje https://www.stalowka.net/wiadomosci.php?dx=28588