Większość krajów na świecie posiada własne waluty, które stanowią w nich główny środek płatniczy. Wraz z rozwojem gospodarki czy turystki coraz bardziej popularne stało się również to, że w większości krajów bez najmniejszego problemu można zapłacić również w Euro czy w dolarach. Te dwie waluty, bowiem zaliczane są do najbardziej popularnych i tym samym najmocniejszych walut na świecie, i często również stanowią swoisty przelicznik do kursów pozostałych walut. Można zauważyć, że wiele porównać z rynku walutowego pokazuje kursy walut właśnie na przykładzie ich stosunku do Euro lub dolarów.

Lira turecka i jej popularność

Lira turecka, jak sama nazwa pozwala się domyślić, jest walutą obowiązującą oficjalnie w Turcji. Jednakże jednocześnie jest jedną z walut, które często przez analityków zaliczane są do dość znaczących na rynku. Nie ma się co temu dziwić, okazuje się, iż nieco ponad 1 procent wszystkich transakcji handlowych, które są przeprowadzane na świecie to właśnie transakcje z wykorzystaniem lir. Dlatego też jej kurs dla wielu inwestorów ma ogromne znaczenie.

Można jednak zauważyć, że lira turecka zalicza się do tych walut, których kurs nie zalicza się do stabilnych. Wahania jej wartości na rynku ogólnoświatowym w odniesieniu na przykład do Euro czy dolara mogą być spore. W przypadku kursu liry tureckiej można zaobserwować skokowe wzrosty i spadki, które często są nagłe. Wpływa na nie bowiem bardzo wiele czynników, podobnie jak w przypadku innych walut, jednak niektóre w przypadku li tureckich odciskają na nich dość mocne piętno.

Co wpływa na skoki kursu liry tureckiej?

Oczywiste jest, iż na kurs liry tureckiej, podobnie zresztą jak na kursy innych walut wpływa ogólna sytuacja na rynku światowym. Ponadto nie bez znaczenia pozostaje również kwestia wewnętrznych, krajowych decyzji organów tureckich. Kraj, bowiem boryka się od dość długiego czasu z dość wysoką inflacją, zaś dodatkowo na jej kurs wpływają decyzje organów o znacznym obniżeniu stóp procentowych, które mocno wpływają na pozycje liry na rynku walut.

Okresowe wzmocnienie wartości liry tureckiej widać przede wszystkim w okresach wakacyjnych. Kraj, bowiem w przeważającej większości utrzymuje się głównie z turystyki, i zwiększająca się ilość turystów widocznie podwyższa chwilo kurs waluty. Nie zmienia to jednak faktu, iż analizując dane z ostatnich lat można zauważyć znaczące osłabienie kursy liry. W porównaniu na przykład do dolarów, w ostatnich latach ten umocnił swoją pozycję w stosunku do liry o ponad 50 procent.

Comments are closed.