Zaplanowanie oświetlenia to jeden z kluczowych etapów urządzania domu lub mieszkania. Odpowiedni dobór lamp i żyrandoli pozwoli na stworzenie spójnej i estetycznej przestrzeni. Dobrze dopasowane lampy dodadzą każdemu wnętrzu stylu i uroku, umożliwiając bezproblemowe wykonywanie codziennych czynności.

Oświetlenie dla domu – jak dobrać główne źródła światła?

Główne źródła światła w domu czy mieszkaniu to z reguły wiszące lampy i żyrandole. Powinny być one wystarczająco mocne, po to by umożliwić swobodne funkcjonowanie po zmroku. Lampy i żyrandole nie mogą być jednak zbyt silne – zbyt intensywne światło mogłoby razić nasze oczy. Średnia wartość natężenia światła powinna wynosić około 500-600 lumenów. Należy pamiętać o tym, że im większe pomieszczenie, tym większe powinno być również i natężenie światła – przy wyborze odpowiednich lamp warto więc zawsze dopasować je do indywidualnych rozmiarów każdego pomieszczenia.

Oprócz natężenia światła, niezwykle ważna cechą jest również sama barwa światła. Odcień żarówek powszechnie uważany za najlepszy to tonacja utrzymana w ciepłej bieli. Nie można zapominać, że różne barwy światła będą sprawdzać się przy wykonywaniu różnych zadań, dlatego też – podobnie jak w przypadku mocy lampy – również i kolor świetlówki powinien zostać dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Dodatkowe źródła światła – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie dla domu to także różnego rodzaju lampki, kinkiety czy oświetlenie lustra. Lampy tego typu stanowią pomocnicze źródło światła i sprawdzają się na przykład przy czynnościach takich jak wykonywanie makijażu, czytanie czy gotowanie.

Dodatkowe źródła światła powinny mieć mocniejsze natężenie niż lampy wiszące czy żyrandole, tak aby umożliwiać swobodne wykonywanie nieco bardziej wymagających i precyzyjnych czynności.

Oświetlenie do domu – o czym pamiętać przed zakupem?

Przed zakupem konkretnej lampy trzeba dokładnie zmierzyć zarówno samą lampę, jak i pomieszczenie, w którym ją umieścimy. Lampa powinna być dokładnie dopasowana do rozmiarów pomieszczenia – nie może być ani zbyt duża, ani zbyt mała.

Dodatkowo przed zakupem lampy warto upewnić się czy żarówki, które posiadamy będą pasować do typu lampy. Jeżeli koniecznym jest zakup nowych żarówek warto zaopatrzyć się od razu w większy zapas – niektóre modele żarówek są trudno dostępne i bardzo często można dostać je jedynie w dużych, specjalistycznych marketach.

Oświetlenie dla domu powinno być również energooszczędne. Nowoczesne, ekologiczne rozwiązania pozwalają na spore oszczędności, o czym można przekonać się tuż po otrzymaniu pierwszego rachunku za prąd.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Oświetlenie dla domu.

Comments are closed.

zobacz zobacz live url