Palmy to piękne wysokie drzewa, nasuwające obrazy egzotycznych wczasów na białej plaży i z błękitnym morzem. Ich ozdobą jest zielony pióropusz liści na czubku i ozdobny pień. Ten pień powstaje podczas zasychania i odpadania kolejnych liści, a dekoracyjny wzór to nic innego, jak blizny po dawnym zielonym pióropuszu.

Palma daktylowa i kokosowa w Polsce?

Wyhodowanie dorodnej i dającej pyszne i liczne owoce palmy w Polsce nie jest możliwe. Oczywiście istnieje możliwość stworzenia palmie idealnych tropikalnych warunków w oranżerii, ale na pewno nie jest to zadanie łatwe ani tanie. Bardzo dobrym substytutem takich palm będą ich karłowate wersje. Uda się wyhodować palmę daktylową, czy kokosową w donicy, ale nie osiągnie ona nawet w połowie takich rozmiarów, jak ta na egzotycznej wyspie.

Czy i jakie palmy wybierać, jako rośliny doniczkowe?

Hodowanie palm w donicach to idealne rozwiązanie dla aranżacji każdego mieszkania. Do każdego można dobrać palmę, odpowiadającą rozmiarami. Piękne zielone pióropusze palm są zawsze idealną ozdobą. Liwistona to palma, która na pewno zachwyci każdego swoim egzotycznym wyglądem. ma wachlarzowate i okrągłe, zwisające do podłogi liście. W donicach spotkać możemy liwistonę chińską. Odpowiednio hodowana może osiągnąć wysokość dwóch metrów. W donicy rośnie miniaturowa palma kokosowa. Karłatka to palma karłowata, która dobrze się czuje w uprawie doniczkowej. To niska i krzaczasta palma bez jednego głównego pnia. Jest niezwykle dekoracyjna. Jej pierzaste zielone liście tworzą gęsty piękny pióropusz. Żyje około siedmiu lat, ale można w czasie jej wzrostu samodzielnie robić rozsady. Wdzięcznie prezentuje się także daktylowiec, czyli palma fenicka. Podobnie jak karłatka rozrasta się w krzak. Przepiękną palmą, którą możemy trzymać w mieszkaniu jest areka. Pochodzi z Madagaskaru, W doniczce dorasta do dwóch metrów.

Jak dbać o palmy doniczkowe?

Palmy nie są zbyt wymagające w pielęgnacji. Wbrew pozorom nie lubią tylko stać w pełnym słońcu. Lepszy będzie dla nich półcień. Podlewanie palm to zwykle indywidualna sprawa, o którą warto zapytać sprzedawcę. Zwykle jednak lejemy wodę dwa razy w tygodniu latem, a raz w tygodniu zimą. Palmy nie lubią przelewania i dobrze podlewać je od dołu. Dlatego ważny jest wybór donicy z możliwością lania wody na podstawek w którym stoi donica. Gdy dysponujemy możliwością wyniesienia rośliny latem na dwór, na pewno odwdzięczy się pięknymi liśćmi przez cały rok. Palma nie może jednak stać w pełnym słońcu. Tak jak w mieszkaniu- wybierzmy jej półcieniste miejsce.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Palmy.

Comments are closed.

live url live url live url