Wiele osób, planując budowę własnego domu, zastanawia się, jakie wybrać rozwiązanie. Niektórzy zapewne zdecydują się ostatecznie na typową, sprawdzoną od lat tradycyjną metodę. Mowa oczywiście o murowaniu ścian. Okazuje się jednak, że na północy Europy z powodzeniem stosuje się inny sposób. Chodzi o prefabrykowane ściany betonowe.

Na czym polega prefabrykacja?

Łatwo wyjaśnić to pojęcie. Mówiąc o prefabrykacji, ma się na myśli tworzenie gotowych elementów całej konstrukcji, w tym ścian i stropu, daleko poza placem budowy. Takie lekkie materiały produkowane są w fabrykach, a później z łatwością przewożone na miejsce i szybko montowane. Jeżeli więc komuś zależy na jakości wykonania oraz na tym, aby zaoszczędzić czas. powinien wybrać prefabrykaty betonowe.

W naszym kraju taka technologia nadal jest nowością, ale w innych krajach, szczególnie tych skandynawskich, cieszy się sporą popularnością. Już kilkanaście lat temu połowę domów budowano tam, używając właśnie prefabrykacji. Nic dziwnego. Prefabrykowane ściany betonowe stanowią bowiem doskonałą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Zalety prefabrykatów betonowych

Szybkość budowy – to bez wątpienia największy plus opisywanej w niniejszym tekście technologii. Nie dość, że sama produkcja w fabryce odbywa się sprawnie, to jeszcze wszystkie gotowe elementy montowane są na placu budowy w ciągu kilku dni! Chwilę po ich przywiezieniu można przystępować do pracy. Co ciekawe, nie jest wymagane dokonywanie wylewek. Tynkowanie także okaże się zbędną czynnością. Mając do czynienia z projektem niewielkiego domu jednorodzinnego, wystarczy tydzień, aby naszym oczom ukazała się gotowa konstrukcja.

To nie wszystkie zalety. Wszelkie otwory i przejścia tworzona są wcześniej, na etapie produkcyjnym. Unikniemy więc kucia ścian. Prefabrykowane ściany betonowe różnią się od tych murowanych przez fachowca. Zawsze będą bardziej precyzyjnie wykonane – bez żadnych niedokładności, krzywizn i błędów. Pozwalają na to nowoczesne maszyny i dopracowana technologia produkcji.

Wady domu z prefabrykatów

Stosując prefabrykowane ściany z betonu, zapewni się budynkowi odporność na ogień i długą żywotność. W grę wchodzi także energooszczędność. Jednak mimo tych oraz wyżej przedstawionych plusów pojawiają się wyraźne wady, które sprawiają, że nie każdy może zdecydować się na taką metodę budowania domu (nie chodzi jedynie o małą powierzchnię działki, na którą trudno wjechać autom ciężarowym).

Okazuje się bowiem, że koszt budowy będzie znacznie wyższy niż w przypadku tradycyjnego murowania. Jednak nie tylko osoby, które nie mają zbyt wielu pieniędzy, powinny dać sobie spokój z tego typu rozwiązaniem. Po użyciu prefabrykatów betonowych, ludzie chcący np. przesunąć okno o kilkanaście centymetrów w lewo oraz gniazdko elektryczne w prawo, nie będą mogli wprowadzić na koniec, w ostatniej chwili, takich i innych zmian.

Więcej informacji znajdziesz na stronie ściany betonowe z prfefabrykatu.

Comments are closed.

https://absenting.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoja-oaza-ciepla-w-chlodne-dni/ https://4sch.pl/ogrzewacz-tarasowy-polaczenie-designu-i-wydajnosci/ live url